"Referencia helyett..."
Mindenek előtt fontos definiálnunk a referencia szó fogalmát: Referenciát szerintem, írjon az, aki szakmailag helytálló, pontos és mért adatok tömegét képes felmutatni és tényleg szakemberként nyilatkozhat meg az egyes kérdésekben. Én csak egy kicsit merülnék bele a száraz, műszaki és szigorúan technikai dolgokba. Inkább komplexitásában vizsgálódnék és a környezeti hatásait kidomborítva írnék pár sort. Másrészt pedig szükségtelen bármit is bizonygatnom: próbálja ki mindenki, azután majd megtudják és megtapasztalják mindazt, amiről eddig sejtelmük sem volt...
Mivel a munkahelyem Gödöllőhöz köt és egyébként Győr mellett lakom, így a hétvégéimet tudom csak otthon tölteni, ezért - időtakarékosságból - néha kocsival járok haza. A Győr - Budapest autópálya szakaszon egyszer-egyszer megcsapott a fiatalos száguldás szele és hát eleresztettem a lovakat... A sebességmérő viszont soha nem ment - az általam használt 95-ös benzinnel - 135km/h fölé. Egyszer tankoltam csak bele 98-as benzint, ezzel 144km/h-ra tudtam emelni a mutató által jelzett sebességértéket, de többre nem futotta. Miután az égésjavító kikokszolta az égésteret és a rendszert, nekivágtam ismét az autópályának, ahol már a barátnőm is mellettem ült. Itt kettőnk súlyával is 148km/h-ig (!) reptette a kicsi-kocsit normál 95-ös oktánszámú benzinnel és hát a készülék adta plusz lóerővel, valamint a megnövekedett fordulatszámmal az újjászületett, és valóban megbikásodott motor. Az út során levontuk a konzekvenciát és az alábbi megállapítást tettük: "Eddig csak néhány lóval húzott a szekér, de most már egy egész ménest zabolázunk! Köszönet érte Szalai Úr!"
A fentiek beépítve - jelenleg - néhány kamionba, több száz autóba és több ezer traktorba még igazában véve még kevesek... és mégis építőkövek, alapkövek. Önmagukban a készülékkel működő néhány ezer belső égésű motor még nem jelent sokat bolygónknak, de mégis egy újjászületés kezdete lehet! A lehetőség pedig mindannyiunk kezében ott van, és ebből következőleg a felelősség is. Én nem vagyok semmiféle "zöld" szervezetnek a tagja, de felelősséggel gondolkozom arról a környezetről, amelyben élek és valahol arról a bolygóról is, amelyen álomra hajtom esténként a fejemet, és amely légkörével óv, nevel, felnevelt és éltet a mai napon is, valamint mind a négy évszakával megörvendeztet.
Munkám során az egyik megyei Növény és Talajvédelmi Szolgálatnál azon dolgozom a munkatársaimmal, hogy a növényvédelemben minél kisebbre szorítsuk a környezetterhelés mértékét, amit a növényvédő szerek nem adekvát módon történő felhasználása, illetve akár indokolatlan használata eredményezhet. Ma már a korábbi, ún. konvencionális mezőgazdasági termelést igyekszünk felváltatni az integrált termesztési módszerek és eszközök használatával. Ez egy következetes, mondhatni az egész kontinensre kiterjedő gyakorlat a fejlett és az éppen fejlődő országokban, úgyhogy végre valóban megtört a jég és talán elkezdünk felelősen gondolkozni a minket körül ölelő világról és önmagunkról benne.
Ezért úgy gondolom, hogy igenis ki kell jelölni egy utat, amin egy közösség (egy ország, EU) haladhat, s támogatni kell azokat az eszközöket, módszereket, amelyek kisebb/kevesebb környezeti terheléssel valósítják meg az elérni kívánt célt. Ilyen a mezőgazdaságban az integrált termelésre, az iparban a műanyagról az üvegre, ill. az újrahasznosítható papírra való áttérés, vagy jelen esetben a motorok, P3001 égésjavítóval való felszerelése. Emellett természetesen fontos a fiatalok ezirányú - környezeti - nevelése is.
Amit még fontosnak tartok itt papírra vetni, az az, hogy nem az érettségink, vagy akár a diplomáink száma határozza meg hogy értelmiségiek vagyunk-e vagy sem, hanem mindenkinek a környezetéért érzett felelőssége (és itt a környezet szónak a legtágabban értelemben vett jelentését értem). Szalai Tamás találmányához pedig annyit főznék csak hozzá, amit minden nap órák után elimádkoztunk anno a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban:
"Hálát adunk Neked Urunk ajándékaidért. Add, hogy amit itt tanultunk, neved dicsőségére, hazánk és embertársaink javára fordítsuk!"
Az, hogy mindezt a Tamás megalkotta, és tovább lendítette a fejlődés józan kerekét, és ennek mi, mint felhasználók a részei vagyunk: örömmel tölt el. Örömmel, hisz hagyunk valamit örökül magunk után, ami hasznos és a bolygó adta lehetőségekkel valóban élünk és nem visszaélünk.... Köszönet és hála mindezekért!
Gödöllő, 2005. május 24. |